Czym i jak myć wannę?

Czym i jak myć wannę?
/
/
Utrzymanie czystości
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Mycie wanny emaliowanej

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac należy ustalić, z czego wykonana jest wanna. Obecnie najczęściej wybierane przez klientów są stalowe wanny pokryte warstwą emalii lub wanny akrylowe. Zarówno jedne, jak i drugie na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie. Okazuje się jednak, że wymagają zastosowania innych środków oraz zabiegów czyszczących.

Pomimo tego, że powierzchnia emaliowana charakteryzuje się dużą twardością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, może zostać uszkodzona poprzez zastosowanie silnych środków żrących lub szorstkich narzędzi.

Do mycia i czyszczenia wanien emaliowanych najlepiej stosować delikatne mleczka dostępne w sprzedaży. Kiedy mleczko nie daje sobie rady z uporczywymi zabrudzeniami, warto spróbować domowych sposobów. Jeżeli emalia przestała błyszczeć, stała się szorstka i matowa, warto potraktować ją mieszaniną maślanki, soli oraz octu, a następnie obficie spłukać dużą ilością ciepłej wody.

W celu usunięcia niewielkich nalotów z kamienia oraz świeżych zacieków zastosować można skórkę pomarańczową. Przecieranie powierzchni emaliowanej wewnętrzną stroną skórki usuwa świeże naloty, wybiela je oraz nadaje im połysk. Do usunięcia starych i pożółkłych nacieków powstałych w wyniku kapiącej wody, najlepiej sprawdzi się sok z cytryny, kwasek cytrynowy lub pasta z soli i ciepłego octu.

Uporczywe ślady rdzy powstałe na emaliowanej powierzchni najlepiej schodzą, jeśli pokryje się je na kilka godzin pastą powstałą z sody oczyszczonej oraz wody. Podczas mycia wanien emaliowanych należy unikać stosowania drapaków. Najlepiej sprawdzają się szczotki z miękkim włosiem. Do usuwania brudu ze szpar i szczelin wykorzystać można starą szczoteczkę do zębów.

Mycie wanny akrylowej

Akryl jest materiałem znacznie bardziej miękkim i wrażliwym od emalii. W związku z tym, że wanny akrylowe nie lubią szorowania, najlepiej dbać o ich regularne mycie, aby nie dopuścić do powstawania trudnych do usunięcia plam czy przebarwień. Decydując się na zakup specjalistycznych środków czyszczących, należy zwrócić uwagę na to, by nie zawierały one w sobie amoniaku, alkoholu lub acetonu.

Żeby wanny akrylowe przez długi czas wyglądały jak nowe, można regularnie myć je płynem do mycia naczyń. Płyn do mycia naczyń to środek łagodny, który znakomicie usuwa brud oraz tłuszcz. W celu usunięcia zabrudzeń powstałych w szparach lub szczelinach zastosować można delikatny szampon do włosów, ocet rozcieńczony w wodzie, sok z cytryny, pastę do zębów bez mikrogranulek lub colę.

Po przeprowadzeniu prac czyszczących, powierzchnię należy dokładnie spłukać dużą ilością ciepłej wody, a następnie wytrzeć do sucha miękką ściereczką. W związku z tym, że akryl to materiał wrażliwy na działanie substancji o odczynie kwaśnym, warto wcześniej wykonać próbę w niewidocznym miejscu, aby przekonać się, czy użyty środek nie wpływa destrukcyjnie na powierzchnię wanny. Regularne stosowanie tego rodzaju zabiegów powinno pomóc utrzymać połysk oraz efektowny wygląd wanny akrylowej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Najlepsze techniki na lśniące okna i zadbane elewacje w twoim domu
Najlepsze techniki na lśniące okna i zadbane elewacje w twoim domu
Rekomendowane
Czy warto inwestować w meble ogrodowe z aluminium?
/
Czy warto inwestować w meble ogrodowe z aluminium?
Dowiedz się, dlaczego aluminiowe meble ogrodowe to doskonała inwestycja. Sprawdź plusy i minusy takiego rozwiązania i zdecyduj sam!
Meble do sypialni zapewniające efektywny odpoczynek
/
Meble do sypialni zapewniające efektywny odpoczynek
Odkryj, jak odpowiednio wybrane meble do sypialni mogą zwiększyć jakość Twojego odpoczynku. Inspiruj się naszymi pomysłami na sypialnie marzeń.
Ocieplanie budynków za pomocą metody natryskowej – jakie są zalety?
/
Ocieplanie budynków za pomocą metody natryskowej – jakie są zalety?
Ocieplanie budynków jest ważnym etapem procesu budowlanego. Dobrze izolowane budynki zapewniają znaczne oszczędności energetyczne i finansowe, a także poprawiają komfort mieszkańców.