Jak czyścić lampy? Skuteczne porady

Jak czyścić lampy? Skuteczne porady
/
/
Porady i inspiracje
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czyszczenie lamp nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Jest to czaso- i pracochłonne. Jak więc to robić, by było w miarę sprawnie i dobrze?

Kurz jest uznawany za wroga każdej pani domu. Niestety osiada szybko i dosłownie wszędzie, także na lampach. A czyszczenie opraw czy abażurów jest dość trudnym zadaniem. Niestety trzeba to robić raz na jakiś czas, by prezentowały się efektownie i podkreślały piękno każdego pomieszczenia.

Niektórzy podczas porządków pomijają czyszczenie lamp. Wiadomo, że usunięcie kurzu z rozbudowanych konstrukcji, trudno dostępnych szczelin itp. jest pracochłonne. Trzeba jednak pamiętać, że zaniechanie tego przez jakiś czas może sprawić, że lampy nie tylko nie będą dobrze wyglądać, ale brud, który na nich osiądzie, będzie naprawdę trudny do usunięcia.

Sposoby czyszczenia należy też dopasować do rodzaju opraw, by ich nie zniszczyć.

Jak wyczyścić abażury?

Osiada na nich mnóstwo kurzu. Jeśli abażur jest wykonany z materiału, wówczas można go zamoczyć w dużej misce z wodą, do której wlewamy odrobinę delikatnego detergentu lub mydła. Następnie za pomocą szmatki lub gąbki delikatnie przecieramy tkaninę, na koniec płuczemy i dokładnie osuszamy (to istotne, jeśli chcemy uniknąć zacieków). Tak samo można postąpić z abażurami z plastiku, chociaż w tym przypadku często wystarczy zamoczona szmatka i detergent, nie ma konieczności zdejmowania go z lampy.

Abażury wykonane z płótna nie mogą być moczone, dlatego tak ważne jest, by czyścić je regularnie, aby nie doszło do nagromadzenia się dużej ilości zanieczyszczeń. W tym przypadku pomocne są miotełki do kurzu lub odkurzacze.

Najtrudniej jest w przypadku papierowych abażurów. Takie najlepiej jest delikatnie przecierać suchą lub minimalnie zwilżoną szmatką.

Jak czyścić szklane i kryształowe oprawy lamp?

Na kryształowych lampach kurz jest bardzo widoczny, dlatego w tym przypadku należy je czyścić regularnie, nawet co kilka dni. Można przetrzeć poszczególne elementy ściereczką z mikrofibry lub specjalną miotełką do kurzu. W przypadku większych zabrudzeń konieczne jest zdjęcie oprawy i umycie jej w wodzie z dodatkiem detergentu. Warto jednak po wyczyszczeniu, przetrzeć ją wodą z octem, by nie było zacieków, a żyrandol pięknie się mienił.

Tak samo postępujemy w przypadku szklanych kloszy oraz ewentualnych drobnych elementów ze szkła.

Jak czyścić żarówki?

Żarówki czyścimy, zawsze wyjmując je z opraw lampy, kiedy jest zimna. Przecieramy je wilgotną ściereczką i dokładnie osuszamy np. ręcznikiem papierowym. Gdy mamy pewność, że jest całkowicie sucha – ponownie ją wkręcamy. Nigdy nie powinno się czyścić przykręconych żarówek.

Zdj. główne: Patrick Schneider/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Sekrety profesjonalistów: najlepsze metody na błyszczące okna i czyste elewacje
Sekrety profesjonalistów: najlepsze metody na błyszczące okna i czyste elewacje
Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie deski tarasowe?
/
Jak wybrać odpowiednie deski tarasowe?
Wybór odpowiednich desek tarasowych może być trudny, ale w tym artykule przedstawiono najważniejsze czynniki, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru desek tarasowych.
Jak dobrze zaplanować miejsce na byliny w swoim ogrodzie?
/
Jak dobrze zaplanować miejsce na byliny w swoim ogrodzie?
Twój ogród może stać się prawdziwą perłą dzięki mądrze zaplanowanej przestrzeni na byliny. Dowiedz się, jak najefektywniej wykorzystać dostępne miejsce, aby cieszyć się pięknem różnorodnych kwiatów przez cały rok.
Jak prawidłowo dbać o ekspres do kawy, aby służył jak najdłużej – praktyczne porady
/
Jak prawidłowo dbać o ekspres do kawy, aby służył jak najdłużej – praktyczne porady
Poznaj skuteczne metody na utrzymanie twojego ekspresu do kawy w doskonałej formie przez lata. Praktyczne wskazówki dotyczące konserwacji, czyszczenia i użytkowania.