Porady i inspiracje

Jak czyścić lampy? Skuteczne porady

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czyszczenie lamp nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Jest to czaso- i pracochłonne. Jak więc to robić, by było w miarę sprawnie i dobrze?

Kurz jest uznawany za wroga każdej pani domu. Niestety osiada szybko i dosłownie wszędzie, także na lampach. A czyszczenie opraw czy abażurów jest dość trudnym zadaniem. Niestety trzeba to robić raz na jakiś czas, by prezentowały się efektownie i podkreślały piękno każdego pomieszczenia.

Niektórzy podczas porządków pomijają czyszczenie lamp. Wiadomo, że usunięcie kurzu z rozbudowanych konstrukcji, trudno dostępnych szczelin itp. jest pracochłonne. Trzeba jednak pamiętać, że zaniechanie tego przez jakiś czas może sprawić, że lampy nie tylko nie będą dobrze wyglądać, ale brud, który na nich osiądzie, będzie naprawdę trudny do usunięcia.

Sposoby czyszczenia należy też dopasować do rodzaju opraw, by ich nie zniszczyć.

Jak wyczyścić abażury?

Osiada na nich mnóstwo kurzu. Jeśli abażur jest wykonany z materiału, wówczas można go zamoczyć w dużej misce z wodą, do której wlewamy odrobinę delikatnego detergentu lub mydła. Następnie za pomocą szmatki lub gąbki delikatnie przecieramy tkaninę, na koniec płuczemy i dokładnie osuszamy (to istotne, jeśli chcemy uniknąć zacieków). Tak samo można postąpić z abażurami z plastiku, chociaż w tym przypadku często wystarczy zamoczona szmatka i detergent, nie ma konieczności zdejmowania go z lampy.

Abażury wykonane z płótna nie mogą być moczone, dlatego tak ważne jest, by czyścić je regularnie, aby nie doszło do nagromadzenia się dużej ilości zanieczyszczeń. W tym przypadku pomocne są miotełki do kurzu lub odkurzacze.

Najtrudniej jest w przypadku papierowych abażurów. Takie najlepiej jest delikatnie przecierać suchą lub minimalnie zwilżoną szmatką.

Jak czyścić szklane i kryształowe oprawy lamp?

Na kryształowych lampach kurz jest bardzo widoczny, dlatego w tym przypadku należy je czyścić regularnie, nawet co kilka dni. Można przetrzeć poszczególne elementy ściereczką z mikrofibry lub specjalną miotełką do kurzu. W przypadku większych zabrudzeń konieczne jest zdjęcie oprawy i umycie jej w wodzie z dodatkiem detergentu. Warto jednak po wyczyszczeniu, przetrzeć ją wodą z octem, by nie było zacieków, a żyrandol pięknie się mienił.

Tak samo postępujemy w przypadku szklanych kloszy oraz ewentualnych drobnych elementów ze szkła.

Jak czyścić żarówki?

Żarówki czyścimy, zawsze wyjmując je z opraw lampy, kiedy jest zimna. Przecieramy je wilgotną ściereczką i dokładnie osuszamy np. ręcznikiem papierowym. Gdy mamy pewność, że jest całkowicie sucha – ponownie ją wkręcamy. Nigdy nie powinno się czyścić przykręconych żarówek.

Zdj. główne: Patrick Schneider/unsplash.com

Powiązane posty
Porady i inspiracje

Jak wybrać odpowiednie rolety rzymskie do twojego salonu - praktyczny poradnik

Dowiedz się, jak dobrze dobrane rolety rzymskie mogą nadać twojemu salonowi zupełnie nowy wygląd i funkcjonalność. Praktyczne porady, które pozwolą ci dokonać najlepszego wyboru.
Czytaj więcej
Porady i inspiracje

Jak wybrać regał do twojego wnętrza - poradnik i inspiracje

Zapraszamy do odkrywania idealnych rozwiązań na organizację wnętrz. Dowiedz się, jak dobrze wybrać regał, który wpisze się w estetykę twojego domu oraz spełni wszelkie potrzeby przechowalnicze.
Czytaj więcej
Porady i inspiracje

Jak wybrać dodatek do świątecznego stołu - praktyczne wskazówki

Szukasz perfekcyjnych dodatków do świątecznego stołu? Praktyczne porady, które pomogą Ci wybrać ozdoby i dodatki, dzięki którym Twoje święta będą niezapomniane.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *