Jak czyścić płytki ceramiczne?

Jak czyścić płytki ceramiczne?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Płytki ceramiczne są doskonałym wykończeniem kuchni – estetyczne, trwałe, względnie tanie, dostępne są w wielu różnych kolorach i wzorach, co stwarza ogromne możliwości aranżacyjne. Są też łatwe do utrzymania w czystości, co jest nie bez znaczenia w pomieszczeniu, w którym przechowuje się i przygotowuje żywność –  powinny tam panować niemalże sterylne warunki. Jak czyścić płytki ceramiczne, aby zapewnić im na długie lata świeży wygląd, a jednocześnie zagwarantować odpowiedni poziom higieny w kuchni?

Gotowanie i pryskający tłuszcz może spowodować, że płytki kuchenne tracą połysk, a w fugach odkładają się zanieczyszczenia. Jednak za pomocą kilku prostych kroków można na powrót przywrócić im blask i czystość.

Czyszczenie należy zacząć od usunięcia większych zabrudzeń. Płytki myj łagodnym detergentem – może to być zwykły płyn do mycia naczyń, który doskonale rozpuszcza tłuszcz. Można pomóc sobie, delikatnie zeskrobując zanieczyszczenia mniej szorstką stroną czyścika kuchennego.

Nawet najlepiej wyczyszczone płytki będą wyglądać źle przy brudnych fugach. Wprawdzie spoina w kuchni nie jest narażona na pleśń, tak jak ma to miejsce w łazience, ale jeśli fugowanie nabrało zżółkniętego koloru bądź wygląda po prostu na brudne, należy je wyczyścić, najlepiej za pomocą profesjonalnego środka do mycia fug, który nie tylko usunie brud, ale zabezpieczy ich porowatą powierzchnię przed dalszym wnikaniem zanieczyszczeń. Ewentualnie możesz skorzystać z domowych sposobów: mieszanka octu z sodą oczyszczoną, rozcieńczony płyn do toalet (koniecznie trzeba wpierw przetestować jego działanie na małej powierzchni) czy pasta do zębów mogą okazać się równie skuteczne. Do jasnych spoin można użyć też wybielacza do tkanin albo soku z cytryny.

Wybrany środek nałóż na fugi za pomocą starej szczoteczki do zębów, wcierając go systematycznie – jest to czasochłonne, ale przynosi wspaniałe efekty. Po odczekaniu kilku – kilkunastu minut spłucz dokładnie pozostałości środka czyszczącego, najlepiej za pomocą gąbki kuchennej. Płytki jeszcze raz starannie umyj wodą z płynem do naczyń lub uniwersalnym. Jeśli są one z połyskiem, przetrzyj je wodą z octem lub płynem do mycia okien, który skutecznie zlikwiduje smugi. Możesz także skorzystać ze specjalnego profesjonalnego płynu do mycia ceramiki.

Czyszczenie płytek podłogowych jest znacznie prostsze, pod warunkiem, że robisz to systematycznie, a trudne plamy, np. z soków owocowych usuwasz od razu. Podłogę najpierw odkurz lub zamieć, delikatnie zeskrobując zaschnięty brud, a następnie umyj ciepłą wodą z delikatnym detergentem, nadającym się do terakoty. Możesz także dodać do wody nieco octu – usunie on tłuszcz i nada kafelkom połysk. Najwygodniejszym sprzętem do mycia kafelek jest mop obrotowy, który możesz często przepłukiwać i dokładnie odcisnąć nadmiar wody.

Od czasu do czasu wyczyść i odśwież fugi sposobem opisanym powyżej. Jak często należy myć płytki podłogowe? Jeżeli wyglądają na zabrudzone, trzeba to robić nawet codziennie. W ten sposób Twoja kuchnia będzie czystym, bezpiecznym miejscem, a płytki na długo zachowają ładny wygląd.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Jak stworzyć magiczną atmosferę w ogrodzie za pomocą oświetlenia?
Jak stworzyć magiczną atmosferę w ogrodzie za pomocą oświetlenia?
Rekomendowane
Usługi kominiarskie: Czyszczenie i konserwacja Twojego komina dla bezpieczeństwa i wydajności
/
Usługi kominiarskie: Czyszczenie i konserwacja Twojego komina dla bezpieczeństwa i wydajności
Profesjonalne usługi kominiarskie: Czysty i bezpieczny komin dla Twojego domu.
Tworzenie klimatu przydomowego tarasu dzięki odpowiedniemu oświetleniu
/
Tworzenie klimatu przydomowego tarasu dzięki odpowiedniemu oświetleniu
Odkryj, jak odpowiednie oświetlenie może stworzyć wyjątkową atmosferę na Twoim przydomowym tarasie. Dowiedz się, jak dobrać lampy, żarówki i świece, aby zaklinać niepowtarzalny klimat wieczorami.
Jak ogrodzić ogród?
/
Jak ogrodzić ogród?
Dobre ogrodzenie to podstawa pięknego ogrodu. Czy wiesz jednak, czym się kierować przy wyborze płotu? Przedstawimy Ci proces selekcji paneli krok po kroku i wyjaśnimy, jak samodzielnie zamontować ogrodzenie.