Jak działa lampa solarna? Jak naprawić?

Jak działa lampa solarna? Jak naprawić?
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Oświetlenie zewnętrzne stanowi oryginalną ozdobę dla naszego ogrodu bądź tarasu. Każdy kiedyś słyszał o zaletach lampy solarnej. Ale co zrobić, kiedy posiadany produkt zaczyna działać niezgodnie z jego przeznaczeniem? W jaki sposób dobrać odpowiednią lampkę lub naprawić? W artykule odpowiadamy na wszystkie wątpliwości.

Lampy solarne są dobrą dekoracją zewnętrzną, ale również pełnią funkcję praktyczną, bowiem dzięki nim po zmroku bez problemu dotrzemy do domu. Jeśli stoisz przed decyzją wyboru tego produktu, podpowiemy na co zwrócić uwagę!

Co to jest lampa solarna i jak działa?

Chcąc tanim kosztem oświetlić teren wokół domu, najczęściej wybieranym produktem są lampy solarne zewnętrzne. To oświetlenie zewnętrzne słynie z tego, że jest ekologiczne, bowiem nie potrzebuje prądu z sieci. W jaki sposób działają lampki solarne, że są ekonomiczne w eksploatacji?

Lampy solarne są wyposażone w panel słoneczny, który akumuluje energię ze słońca. Korzystanie z odnawialnego źródła energii zwalnia nas z konieczności doprowadzania kabli zasilających czy też zużywania prądu. Gdzie najlepiej umieścić lampę solarną, aby jak najefektywniej działała? Przede wszystkim, musi być to miejsce z najlepszym dostępem do promieni słonecznych, aby w pełni naładować akumulator wmontowany w lampę.

Zasady do najlepszego funkcjonowania oświetlenia solarnego:

  • Miejsce z dostępem do promieni słonecznych.
  • Panel słoneczny nie może być zasłonięty ani zacieniony.
  • Na lampkę solarną nie może padać inne źródło światła np. pobliska latarnia, inna lampka solarna ustawiona zbyt blisko.
  • Do przetarcia panelu słonecznego należy użyć mokrej szmatki. Mocniejsze detergenty mogą zniszczyć urządzenie.
  • Panele słoneczne kumulują energię słoneczną, ale co, jeśli przez dłuższy czas nie ma dobrych warunków pogodowych? Nie oznacza to, że oświetlenie solarne nie będzie działać, jednakże z powodu mniejszego naładowania akumulatorów, będzie ono świecić słabiej i krócej. Dodatkowo trzeba pamiętać, że wydajność akumulatora spada wraz z mijającym czasem i po roku czasu zaleca się jego wymienić.

Najczęściej zadawane pytania – lampy solarne

Lampy solarne najlepiej sprawdzą się tam, gdzie doprowadzenie prądu jest problemem. Użycie tego rodzaju produktów jak lampa solarna wbijana bądź stojąca przyczyni się do oszczędności, podkreślenia piękna ogrodu oraz ekologicznego podejścia do środowiska. Co zrobić, jeśli nasz produkt nie chce działać tak jak służy jego przeznaczenie?

Dlaczego lampa solarna nie świeci?

Powodów może być bardzo dużo, jednak najpopularniejszymi z nich są:

  • Lampka stoi zbyt blisko innych lampek bądź innego źródła światła.
  • Moduł solarny jest zabrudzony i należy go przetrzeć mokrą szmatką.
  • Oświetlenie było nieprawidłowo przechowywana podczas zimy (np. przemarzło).
  • Nastąpiło zalanie akumulatora zbyt dużą ilością wody.

Jeśli wykluczyliśmy wypadki a lampa była kupiona mniej niż 2 lata temu, należy zgłosić się z problemem do producenta.

Dlaczego lampa solarna świeci w dzień?

Jeśli lampka solarna jest nowa i świeci w dzień, warto sięgnąć po instrukcję bądź zwrócić się bezpośrednio do producenta. Świecenie podczas dnia może świadczyć o uszkodzeniu panelu, układu wewnątrz urządzenia i innych usterek.

Dlaczego lampa solarna mruga?

Powodem tego mogą być już bardziej złożone problemy we wnętrzu elektroniki lampy. Jednym z nich może być wada fabryczna produktu, zużycie elementów wewnątrz panelu słonecznego bądź czujnika ruchu. W tym wypadku zaleca się reklamować produkt bądź zwrócić się do autoryzowanego serwisu producenta.

Jak uruchomić lampę solarną?

Urządzenie należy przed rozpoczęciem eksploatacji włączyć ustawiając przełącznik na pozycji ON. W lampach solarnych znajduje się on zazwyczaj od spodu wewnętrznej strony klosza lub na obudowie.

Jak naładować lampę solarną?

Jednym z sposobów jest umieszczenie lampy solarnej w miejscu, w którym są promienie słoneczne. Drugim sposobem, jeśli producent zezwala na wyjmowanie akumulatora z lampy, jest naładowanie baterii specjalną ładowarką.

Czy lampa solarna ładuje się przez szybę?

Jeśli przez szybę będą docierać promienie słoneczne, to lampka solarna będzie się ładować. Jednakże trzeba zaznaczyć, że proces ten będzie wolniejszy.

Czy lampa solarna ładuje się w cieniu?

W tym wypadku trzeba nadmienić fakt, że do baterii słonecznej dociera ograniczona ilość energii. Wydajność sprzętu może spaść nawet do 20%.

Jak długo ładuje się lampa solarna?

To, jak szybko akumulatory lampy solarnej zostaną w pełni naładowane, zależy przede wszystkim od położenia oświetlenia oraz od pory roku i pogody. Omawiane produkty ustawiajmy zawsze po słonecznych stronach ogrodu czy domu. Oczywiście najszybciej ładowanie będzie odbywać się latem, w dni pełne mocnego słońca. Deszcz czy zachmurzenie zdecydowanie nie sprzyjają procesowi ładowania.

Zazwyczaj ładowanie lamp solarnych trwa kilka godzin. W zależności od pojemności akumulatora, po tym procesie możemy się cieszyć oświetleniem przez od 8 do nawet 20 godzin! Pamiętajmy przy tym, żeby nie umieszczać lampki solarnej przy innych sztucznych źródłach światła – może to zaburzać ich pracę.

Czy warto kupić lampę solarną?

Jeśli zastanawiasz się jakie lampy solarne do ogrodu wybrać, to proponujemy kierować się wytrzymałością opraw. Takie znajdziesz w sklepie https://ardant.pl/zewnetrzne/lampy-do-ogrodu/solarne-o/. Cena często współgra z jakością produktów i w tym wypadku również możemy na to liczyć. Tańsze lampki solarne gorzej znoszą złe warunki atmosferyczne i mogą nie przetrwać próby czasu bądź akumulatory zużywają się zdecydowanie szybciej. Jeśli pragniemy lampek na długie lata, to zdecydowanie lepiej zainwestować z droższe, ale i jednocześnie lepsze oświetlenie solarne.

W taki sposób odpowiadamy na pytanie, jak oświetlić taras bez prądu, bowiem najlepiej zainwestować w dobrej jakości girlandy świetlne i lampy zewnętrzne stojące. A jak oświetlić balkon bez prądu? To proste. Warto zainteresować się produktem, takim jak Latarenka biała Polux. Posiada on szczelność IP44, która daje nam pewność, że rozbryzgi wody nie przedostaną się do wewnątrz lampy, stąd może przebywać na otwartym balkonie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Sprzątanie okien: Jak samodzielnie zadbać o czystość i błysk w Twoim domu?
/
Sprzątanie okien: Jak samodzielnie zadbać o czystość i błysk w Twoim domu?
Marzysz o lśniących oknach pełnych światła? Odkryj skuteczne metody sprzątania okien, które pozwolą Ci osiągnąć wspaniałe efekty!
Jak prawidłowo dobrać rolety do indywidualnych potrzeb?
/
Jak prawidłowo dobrać rolety do indywidualnych potrzeb?
Odkryj specjalistyczne porady, jak idealnie dopasować rolety do osobistych potrzeb. Zrozum różne rodzaje rolet, wpływ materiałów na komfort i jak najważniejsza jest prawidłowa instalacja.
/
Jak wybrać dobre łóżko do sypialni dla zapewnienia najwyższego komfortu snu?
Odkryj, jak wybór odpowiedniego łóżka wpływa na jakość Twojego snu. Poradnik krok po kroku, który pomoże Ci zdecydować, które łóżko będzie dla Ciebie idealne.