Jak ogrodzić ogród?

Jak ogrodzić ogród?
/
/
Ogrodzenia i bramy
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dobre ogrodzenie to podstawa pięknego ogrodu. Czy wiesz jednak, czym się kierować przy wyborze płotu? Przedstawimy Ci proces selekcji paneli krok po kroku i wyjaśnimy, jak samodzielnie zamontować ogrodzenie.

Miejsce postawienia płotu

Przede wszystkim określ, gdzie chcesz zamontować ogrodzenie. To, jakie miejsce wybierzesz, wpłynie na jego konstrukcję, wysokość, wybrany materiał, a nawet styl. Dla przykładu, płot umieszczony na przodzie mieszkania nie powinien być wysoki na dwa metry czy całkowicie zabudowany. Taki zabieg prowadzi do stworzenia wrogiej atmosfery, zupełnie jakby zależało Ci na odstraszaniu potencjalnych gości. Nie pozwala Ci także na pokazanie innym Twojego wspaniałego ogrodu, a przecież frontowa przestrzeń przed domem z reguły służy jako miejsce do sadzenia roślin czysto dekoracyjnych.

Wysokość ogrodzenia

Powiedzieliśmy sobie wcześniej, że płot z przodu domu powinien być niski – najlepiej, gdyby nie przekraczał metra wysokości. Miejsce zamontowania ogrodzenia to jednak nie jedyny czynnik wpływający na jego konstrukcję. Jeżeli posiadasz dzieci lub psy, być może potrzebujesz dodatkowego zabezpieczenia przed możliwą ucieczką w postaci wysokiego płotu. Zwróć również uwagę na potrzeby roślin w Twoim ogrodzie. Kwiaty i krzewy, które potrzebują stałego kontaktu ze światłem słonecznym, nie mogą być posadzone pod ogrodzeniem rzucającym na nie cień.

Wysokie płoty będą idealne na tyły ogrodu, gdyż dostarczą Ci tak bardzo potrzebnej prywatności. Miej na uwadze jednak, że im wyższe ogrodzenie, tym więcej waży, dlatego postępuj ostrożnie podczas montowania. Części, które pomogą Ci ze stabilną konstrukcją płotu, znajdziesz na https://www.kristal.net.pl.

Przerwy między panelami

Odległość między poszczególnymi deskami lub elementami w ogrodzeniu determinuje, jak wiele światła się przez nie przedostaje i ile prywatności tak naprawdę potrzebujemy. Może Cię zaskoczyć, jak wiele można zobaczyć przez nawet najmniejsze szpary w płocie. Jeśli budujesz ogrodzenie z tyłu swojego domu, gdzie chcesz i potrzebujesz odrobiny prywatności, wybierz panele, które ciasno przylegają do siebie, tworząc jednolitą ścianę. Takie ogrodzenie nie tylko uchroni Cię przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, ale i ograniczy rozprzestrzenianie się głośnych dźwięków, a także uchroni Twoje delikatne rośliny przed niszczącym działaniem wiatru.

Pamiętaj jednak, że płot z ciasno przylegającymi panelami tylko bardziej ogranicza ilość światła w Twoim ogrodzie. Może to negatywnie wpłynąć na stan roślin, a także optycznie zmniejszyć przestrzeń dookoła. Jeżeli te kryteria są dla Ciebie ważne, wówczas lepszym wyborem będzie ogrodzenie, gdzie panele są chociaż trochę oddalone od siebie.

ogrodzenie metalowe
Photo by
laribat from Freepik.com

Wytrzymałe materiały

Budując płot, bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego wytrzymałego materiału, który posłuży Ci przez wiele, wiele lat. Ogrodzenie z cementu wytrzyma nawet najgorsze warunki, ale jego strona wizualna pozostawia wiele do życzenia. O wiele atrakcyjniejszymi opcjami jest twarde i miękkie drewno, które powinno przeżyć co najmniej dziesięć dobrych lat.

Jeśli jednak szukasz taniej opcji, zdecyduj się na metalowe ogrodzenie. Jest to opcja popularna ostatnimi laty, ze względu na niskie koszty produkcji i unikalne wzory, w których te płoty są dostępne. Części montażowe do konstrukcji stalowych znajdziesz na https://www.kristal.net.pl/produkty/tuleje-gwintowane/346.

Jak zamontować ogrodzenie?

Zanim zabierzesz się za budowę, upewnij się najpierw, czy Twoi sąsiedzi zgadzają się na budowę płotu. Jeśli żaden z nich nie ma z tym problemu, czas przejść do planowania konstrukcji.

Zadbaj o to, by ogrodzenie przebiegało wyłącznie na Twoim terenie własnościowym. Sam proces zacznie się od zmierzenia, w jakiej odległości musisz postawić słupki płotu (powinna wynieść około 2 metrów). Następnie wykop wystarczająco głębokie doły, by cała konstrukcja była stabilna i nie groziła zawaleniem się. Do łączenia metalowych elementów ogrodzenia przydadzą Ci się wytrzymałe obejmy metalowe oraz cement.

Kiedy Twoje słupki są gotowe, możesz zamontować poziome panele, które wesprą całą konstrukcję. Kiedy ten krok jest gotowy, pora na wewnętrzne deski – i gotowe!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak prawidłowo dobrać kompresor tłokowy do potrzeb przedsiębiorstwa
/
Jak prawidłowo dobrać kompresor tłokowy do potrzeb przedsiębiorstwa
Odkryj porady i wskazówki, które pomogą Ci wybrać kompresor tłokowy idealnie dopasowany do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa. Dowiedz się, na co zwracać uwagę przy wyborze i jak uniknąć typowych błędów.
Kominek w domu – czy to dobry wybór?
/
Kominek w domu – czy to dobry wybór?
Kominek to jeden z tych elementów, które dodają uroku i ciepła każdemu domu. Choć nie jest to niezbędne urządzenie, wiele osób uważa, że to dobry wybór. Czy kominek to dobry wybór? 
Pościel – wybór rodzaju i materiału
/
Pościel – wybór rodzaju i materiału
Poszukując idealnej pościeli, warto zwrócić uwagę na wiele czynników. Jednym z nich jest rodzaj pościeli oraz materiał, z którego została wykonana.