Sposoby na skuteczne wyczyszczenie kominka

Sposoby na skuteczne wyczyszczenie kominka
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kominki od lat cieszą się ogromną popularnością. Przyjemnie grzeją, a do tego pięknie prezentują się w każdym wnętrzu. Trzeba jednak o nie odpowiednio zadbać i regularnie czyścić. Jak to zrobić?

Obecnie w wielu domach jednorodzinnych spotkamy kominki. Pełnią funkcję dekoracyjną i grzewczą jednocześnie. Producenci oferują różne modele, od tych tradycyjnych, po bardzo nowoczesne. Wszystkie wyglądają efektownie, ale tylko wtedy, gdy są czyste. Niestety trzeba pamiętać, że zaniedbanie kominka nie tylko utrudni jego użytkowanie, ale też będzie wyglądało niechlujnie. Jak więc skutecznie czyścić kominek, by wyglądał jak nowy?

O czym trzeba pamiętać?

Istotne jest wykonywanie cyklicznych przeglądów i konserwacji kominka oraz usuwanie sadzy. Czyszczenie paleniska powinno się zawsze odbywać po upływie około 12 godzin od momentu zgaszenia ognia. Eksperci radzą, by w sezonie czyścić kominek ze smoły oraz ewentualnych substancji łatwopalnych przynajmniej 4–5 razy w miesiącu. Jeśli nie będziemy tego robić i smoliste substancje stworzą grubą warstwę na ścianach kominka, wówczas może dojść do wybuchu pożaru.

Można użyć środków chemicznych

W sklepach czy marketach znajdziemy wiele środków chemicznych, które są przeznaczone do czyszczenia osadu z sadzy. Wystarczy spryskać kominek, a następnie przetrzeć go wilgotną szmatką. Są też specjalne środki do czyszczenia szyb kominkowych. Takie preparaty są skuteczne i z reguły bardzo wydajne, chociaż ich cena może sięgać kilkudziesięciu złotych za butelkę.

Warto pamiętać, że czyszcząc szybę kominka nie wolno używać drucianych gąbek bądź takich o szorstkiej powierzchni. Najlepszy będzie zwykły zmywak, taki jak ten, którego używamy w kuchni, lub gąbka z celulozy. Po umyciu szyby zawsze należy dokładnie ją osuszyć i wytrzeć, by nie gromadziły się na niej żadne pyły czy zabrudzenia.

Domowe sposoby na czyszczenie kominka

Kominek można też wyczyścić domowymi sposobami. Pomóc może chociażby płyn do mycia naczyń, który z powodzeniem poradzi sobie z niewielkimi zabrudzeniami. Wystarczy nalać do miski gorącej wody i trochę płynu. Następnie namoczoną gąbką przecieramy szybę aż do momentu, gdy osad zostanie całkowicie usunięty. Na koniec warto wypolerować szybę ściereczką z mikrofibry.

Kominek można także wyczyścić… popiołem i starą gazetą. To sposób, który niegdyś wykorzystywali nasi dziadkowie i okazuje się naprawdę skuteczny. Wystarczy złożyć gazetę, jakby była ścierką i zanurzyć ją w popiele. Następnie kolistymi ruchami przecieramy szybę kominka do momentu, aż usunie wszystkie zabrudzenia. Zamiast gazety można też użyć ręcznika papierowego. Na koniec warto przetrzeć szybę czystą szmatką lub użyć płynu do mycia szyb.

Do naprawdę grubej warstwy brudu warto zastosować miksturę zrobioną z połowy szklanki amoniaku, szklanki octu i łyżki sody oczyszczonej. Całość mieszamy w słoiku i przelewamy do spryskiwacza. Następnie spryskujemy zabrudzoną szybę w kominka i zostawiamy na około 10–15 minut. Po tym czasie przecieramy ją wilgotną ścierką. Można powtórzyć tę czynność dla osiągnięcia lepszych efektów. Na koniec przecieramy szybę płynem do mycia okien.

Zdj. główne: Zac Gudakov/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Sekrety profesjonalistów: najlepsze metody na błyszczące okna i czyste elewacje
Sekrety profesjonalistów: najlepsze metody na błyszczące okna i czyste elewacje
Rekomendowane
Jak prawidłowo pielęgnować rośliny XXL w domowych warunkach
/
Jak prawidłowo pielęgnować rośliny XXL w domowych warunkach
Odkryj tajemnice, jak dbać o rośliny XXL we własnym domu. Dowiedz się, jakie są ich potrzeby, jak je nawadniać i jakich nawozów używać, aby były zdrowe i bujne.
Jak wybrać idealny pokrowiec na meble – poradnik dla początkujących
/
Jak wybrać idealny pokrowiec na meble – poradnik dla początkujących
Twój przewodnik, jak wybrać optymalny pokrowiec na meble, aby zabezpieczyć je i przedłużyć ich żywotność. Dowiedz się, jak dokonać wyboru krok po kroku.
Czy warto inwestować w profesjonalny sprzęt do utrzymania czystości w domu?
/
Czy warto inwestować w profesjonalny sprzęt do utrzymania czystości w domu?
Odkryj zalety inwestycji w profesjonalne środki do utrzymania czystości w domu. Dowiedz się, jak właściwe narzędzia mogą przekształcić Twoje codzienne obowiązki.