Czyszczenie kominków i pieców

Sposoby na skuteczne wyczyszczenie kominka

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kominki od lat cieszą się ogromną popularnością. Przyjemnie grzeją, a do tego pięknie prezentują się w każdym wnętrzu. Trzeba jednak o nie odpowiednio zadbać i regularnie czyścić. Jak to zrobić?

Obecnie w wielu domach jednorodzinnych spotkamy kominki. Pełnią funkcję dekoracyjną i grzewczą jednocześnie. Producenci oferują różne modele, od tych tradycyjnych, po bardzo nowoczesne. Wszystkie wyglądają efektownie, ale tylko wtedy, gdy są czyste. Niestety trzeba pamiętać, że zaniedbanie kominka nie tylko utrudni jego użytkowanie, ale też będzie wyglądało niechlujnie. Jak więc skutecznie czyścić kominek, by wyglądał jak nowy?

O czym trzeba pamiętać?

Istotne jest wykonywanie cyklicznych przeglądów i konserwacji kominka oraz usuwanie sadzy. Czyszczenie paleniska powinno się zawsze odbywać po upływie około 12 godzin od momentu zgaszenia ognia. Eksperci radzą, by w sezonie czyścić kominek ze smoły oraz ewentualnych substancji łatwopalnych przynajmniej 4–5 razy w miesiącu. Jeśli nie będziemy tego robić i smoliste substancje stworzą grubą warstwę na ścianach kominka, wówczas może dojść do wybuchu pożaru.

Można użyć środków chemicznych

W sklepach czy marketach znajdziemy wiele środków chemicznych, które są przeznaczone do czyszczenia osadu z sadzy. Wystarczy spryskać kominek, a następnie przetrzeć go wilgotną szmatką. Są też specjalne środki do czyszczenia szyb kominkowych. Takie preparaty są skuteczne i z reguły bardzo wydajne, chociaż ich cena może sięgać kilkudziesięciu złotych za butelkę.

Warto pamiętać, że czyszcząc szybę kominka nie wolno używać drucianych gąbek bądź takich o szorstkiej powierzchni. Najlepszy będzie zwykły zmywak, taki jak ten, którego używamy w kuchni, lub gąbka z celulozy. Po umyciu szyby zawsze należy dokładnie ją osuszyć i wytrzeć, by nie gromadziły się na niej żadne pyły czy zabrudzenia.

Domowe sposoby na czyszczenie kominka

Kominek można też wyczyścić domowymi sposobami. Pomóc może chociażby płyn do mycia naczyń, który z powodzeniem poradzi sobie z niewielkimi zabrudzeniami. Wystarczy nalać do miski gorącej wody i trochę płynu. Następnie namoczoną gąbką przecieramy szybę aż do momentu, gdy osad zostanie całkowicie usunięty. Na koniec warto wypolerować szybę ściereczką z mikrofibry.

Kominek można także wyczyścić… popiołem i starą gazetą. To sposób, który niegdyś wykorzystywali nasi dziadkowie i okazuje się naprawdę skuteczny. Wystarczy złożyć gazetę, jakby była ścierką i zanurzyć ją w popiele. Następnie kolistymi ruchami przecieramy szybę kominka do momentu, aż usunie wszystkie zabrudzenia. Zamiast gazety można też użyć ręcznika papierowego. Na koniec warto przetrzeć szybę czystą szmatką lub użyć płynu do mycia szyb.

Do naprawdę grubej warstwy brudu warto zastosować miksturę zrobioną z połowy szklanki amoniaku, szklanki octu i łyżki sody oczyszczonej. Całość mieszamy w słoiku i przelewamy do spryskiwacza. Następnie spryskujemy zabrudzoną szybę w kominka i zostawiamy na około 10–15 minut. Po tym czasie przecieramy ją wilgotną ścierką. Można powtórzyć tę czynność dla osiągnięcia lepszych efektów. Na koniec przecieramy szybę płynem do mycia okien.

Zdj. główne: Zac Gudakov/unsplash.com

Powiązane posty
Czyszczenie kominków i piecówUtrzymanie czystości

Jak prawidłowo dobrać i zainstalować nasady kominowe - praktyczny poradnik

Dowiedz się, jak skutecznie i bezpiecznie dobrać oraz instalować nasady kominowe z naszym przystępnym poradnikiem, który zawiera praktyczne porady i wskazówki ekspertów.
Czytaj więcej
Czyszczenie kominków i piecówUtrzymanie czystości

Jak odpowiednio wyczyścić kominek?

W tym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki, jak odpowiednio wyczyścić kominek, aby utrzymać go w dobrym stanie i cieszyć się bezpiecznym i efektywnym ogrzewaniem.
Czytaj więcej
Czyszczenie kominków i pieców

Czyszczenie mechaniczne komina - jakie przyrządy są niezbędne?

Czyszczenie mechaniczne komina to ważna czynność, która powinna być regularnie wykonywana w celu utrzymania bezpiecznego i efektywnego działania systemu wentylacyjnego.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *