Czyszczenie baterii i zlewów kuchennych

Czyszczenie baterii i zlewów kuchennych
/
/
Utrzymanie czystości
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Zlew i dołączona do niego bateria to nieodłączne elementy każdej kuchni. Codzienne użytkowanie naraża je na działanie temperatur oraz płynów czyszczących. Dlatego warto zainwestować w porządne urządzenia, wytworzone z materiałów, które nie wymagają wielokrotnej pielęgnacji, a mimo to ich połysk cieszy oko przez długi czas. Wskazane jest także stosowanie się do zaleceń producentów i kupno detergentów przez nich polecanych.

Jak wyczyścić?

Baterię kuchenną, wykonaną z wytrzymałych materiałów, bardzo łatwo utrzymać w czystości. Wystarczy stosować się do następujących zaleceń:

– należy je czyścić bez użycia mocnych środków; szczególnie trzeba unikać takich substancji, jak kwas mrówkowy, kwas octowy, kwas solny, podchloryn sodowy, nie można używać gąbek i różnego rodzaju substancji ścierających,

– nie można spryskiwać baterii żadnym środkiem czyszczącym a także nie mieszać płynów,

– przestrzegać zaleceń producenta w kwestii dozowania i czasu interakcji środka z powierzchnią czyszczoną,

– kamień usuwać za pomocą środków zawierających kwas cytrynowy; proces polega na nałożeniu środka i przetarciu powierzchni baterii za pomocą bawełnianej ściereczki; pozostawić płyn na czas zalecany przez producenta a na końcu dokładnie umyć czystą wodą,

– przetrzeć baterię suchą szmatką, co zapewni połysk.

Odpowiednie dbanie o niedopuszczenie kamienia do baterii pozwala nie tylko zapanować nad jej estetyką. Pojawienie się zabrudzeń może spowodować wadliwe funkcjonowanie sprzętu, m.in. zniekształcając strumień wody. Czyszczenie baterii nie jest czasochłonne, jeśli będzie się przestrzegać zaleceń. Dotyczy to również wyciąganego węża, który można z łatwością wyczyścić lub wymienić. Należy przy tym pamiętać, że nieodpowiednia pielęgnacja akcesoriów będzie skutkować negatywnym rozpatrzeniem reklamacji.

Czyszczenie perlatora

Perlator to jeden z najważniejszych podzespołów baterii. Reguluje strumień wody. Najnowsza technologia przewiduje jego szybkie wyczyszczenie poprzez przetarcie dłonią silikonowych wypustek. Po tym woda z powrotem zaczyna płynąć równomiernym strumieniem.

W przypadku intensywnego czyszczenia regulatora strumienia, istnieje możliwość jego odkręcenia. Następnie wkłada się część do naczynia ze środkiem odkamieniającym. Po 10 minutach perlator spłukuje się wodą i z powrotem przykręca do baterii.

Najważniejsze zasady mycia zlewu kuchennego

Aby utrzymać zlewozmywak w czystości, konieczna jest regularna konserwacja. Każde działanie, ale wykonane w złym czasie może nie przynieść pożądanych efektów. Producenci zalecają, aby codziennie pielęgnować zlew za pomocą delikatnego detergentu i szmatki oraz wytarcie do sucha. Już po 30 użyciach wymagana jest intensywna konserwacja.

Sposobem na skuteczne wyeliminowanie brudu jest delikatne działanie. Bez względu na tworzywo i jakość wykonania zlewu kuchennego, nie jest wskazane stosowanie drucianych myjek i pilników a także kwasów i wybielaczy. Żaden zlew nie jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, szczególnie takie, które powstają po użyciu nieodpowiednich środków. Należy pamiętać, by w komorach nie zostawiać owoców a także dokładnie przemyć powierzchnię po myciu szklanek po kawie i herbacie. Te składniki pozostawiają plamy, niszcząc zlewozmywak. Dobrym wyjściem jest kupno gumowej maty czy koszyka, przez co ograniczony zostanie kontakt dna z innymi przedmiotami.

Pielęgnacja zlewu ze względu na tworzywo

Stal nierdzewna jest bardzo popularnym materiałem, z którego wykonywane są akcesoria kuchenne. Charakteryzuje się ona uniwersalnością oraz łatwością pielęgnacji. Można zaobserwować odporność na silne środki czyszczące. Podczas użytkowania takiego zlewu trzeba uważać na obecność przedmiotów rdzewiejących w jego okolicach. Rynek oferuje wiele detergentów nadających się do mycia stali, jednak skorzystanie z domowych sposobów również przyczyni się do zachowania czystości.

Zlewy granitowe, za sprawą struktury tworzywa, przyciągają wyglądem. Ich powierzchnia nie jest całkowicie gładka, dlatego są bardzo podatne na zabrudzenia. Z tego względu, podczas czyszczenia, należy pamiętać o następujących regułach:

– pielęgnacja odbywa się za pomocą miękkiej gąbki lub szmatki, przy użyciu delikatnych detergentów, w których składzie nie ma substancji żrących,

– chemię warto zastąpić domowymi metodami, w tym mieszaniną wody z kwaskiem cytrynowym lub sodą,

– przetarcie powierzchni zlewu kuchennego olejem spowoduje lepsze spływanie wody i ograniczy powstawanie zacieków,

– po każdym zmywaniu wskazane jest umycie i wytarcie do sucha powierzchni zlewu,

– zakazane jest stosowanie wybielaczy, które uszkadzają opływ i uszczelki,

– pozostałości po silnie barwiących substancje należy jak najszybciej spłukać.

Co z nieprzyjemnym zapachem?

Przyczyną brzydkiego zapachu w kuchni najczęściej jest połączenie wody z resztkami jedzenia, które zaległy w rurach. Najprostszym sposobem jest zalanie odpływu ciepłą wodą z domieszką soku z cytryny lub sody. Te składniki charakteryzują się właściwościami bakteriobójczymi. Warto codziennie zalać odpływ wrzątkiem, aby woda łatwo się przemieszczała.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Jak stworzyć magiczną atmosferę w ogrodzie za pomocą oświetlenia?
Jak stworzyć magiczną atmosferę w ogrodzie za pomocą oświetlenia?
Rekomendowane
Jak prawidłowo dobrać rolety do indywidualnych potrzeb?
/
Jak prawidłowo dobrać rolety do indywidualnych potrzeb?
Odkryj specjalistyczne porady, jak idealnie dopasować rolety do osobistych potrzeb. Zrozum różne rodzaje rolet, wpływ materiałów na komfort i jak najważniejsza jest prawidłowa instalacja.
Poradnik utrzymania nieskazitelnej czystości: skuteczne i naturalne metody sprzątania
/
Poradnik utrzymania nieskazitelnej czystości: skuteczne i naturalne metody sprzątania
Odkryj skuteczne i naturalne metody utrzymania domu w nieskazitelnej czystości, które są przyjazne dla środowiska i zdrowia Twojej rodziny.
Jak prawidłowo dobrać kompresor tłokowy do potrzeb przedsiębiorstwa
/
Jak prawidłowo dobrać kompresor tłokowy do potrzeb przedsiębiorstwa
Odkryj porady i wskazówki, które pomogą Ci wybrać kompresor tłokowy idealnie dopasowany do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa. Dowiedz się, na co zwracać uwagę przy wyborze i jak uniknąć typowych błędów.