Czyszczenie elewacji – czym i jak często to robić?

Czyszczenie elewacji – czym i jak często to robić?
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Często dbamy o wnętrze domu, a zapominamy o tym, co znajduje się na zewnątrz. Elewacja też powinna być odświeżana co jakiś czas. Czyszczenie nie jest wcale takie trudne.

Elewacja często jest pomijana wśród domowych porządków. Głównie skupiamy się na tym jak dom prezentuje się w środku. Ewentualnie odświeżane zostaje ogrodzenie domu. A przecież zewnątrz budek także powinien dobrze się prezentować i być wizytówką właścicieli. W skutek różnych warunków pogodowych, elewacja budynku może zachodzić brudem, kurzem i zielonkawym nalotem. Chyba wszyscy uważają, że wygląda to nieestetycznie. Odpowiednie czyszczenie nie jest takie trudne. Oto, co powinniście wiedzieć o czyszczeniu elewacji.

Rodzaje tynków i podatność na zabrudzenia

Tynki cienkowarstwowe najczęściej używane są do pokrywania domów jednorodzinnych. Istnieją różne grupy produktów, które mają zróżnicowane parametry techniczne, więc każde z nich będzie wykazywało większą mniejszą podatność na zabrudzenia. Zazwyczaj tynki o wyższej nasiąkliwości mają największą podatność na zabrudzenia (np. tynki mineralne). Będą one słabiej oczyszczać się podczas opadów deszczu. Ponadto wyższy poziom wilgotności sprawia, że na Twoich ścianach zagoszczą glony, wywołujące szary nalot.

Tynki o mniejszej nasiąkliwości będą bardziej odporne na zabrudzenia. Produkty z silikonu, silikatu i akrylu mają gładką powierzchnię utrudniającą wchłanianie wilgoci. Takie tynki uważa się za dosyć odporne na niechciane naloty. Warto podkreślić, jak istotnym czynnikiem jest faktura tynku. Tynki o fakturze baranka czy kornika będą szybciej pokrywać się kurzem i innymi zabrudzeniami. Co wiąże ze sobą częstsze mycie elewacji. Przy wykonywaniu elewacji domu lepiej zdecydować się na tynki o gładkiej fakturze.

Czym myć elewację?

Pierwszym sposobem na odświeżenie elewacji domu jest użycie zwykłej wody. Możesz do tego użyć szczotki jednak silne szorowanie ściany może ją uszkodzić. Wartą uwagi wskazówką jest zastosowanie ciepłej wody. Woda z wyższą temperaturą łatwiej usuwa plamy. Należy pamiętać jednak, żeby nie był to wrzątek.  Na samym początku mycia trzeba sprawdzić jak tynk reaguje ma działanie ciepłej wody.

Jedne z najlepszych efektów czyszczenia elewacji zapewni myjka ciśnieniowa. Te urządzenie wyczyści nawet najgorsze zabrudzenia z każdego rodzaju tynku. Do domowego użytku sprawdzi się myjka o ciśnieniu do 120 bar. Tutaj również trzeba zachować ostrożność, w szczególności podczas mycia fasad, gdyż zbyt duże ciśnienie w stosunkowo małej odległości może je uszkodzić. Myjki nie należy stosować, gdy na naszych ścianach są dziury, pęknięcia i uszczerbienia, bo ich stan może się jeszcze bardziej pogorszyć.

W przypadku, gdy chcemy wyczyścić cegłę należy wykonać dezynfekcję. Specjalne środki po godzinie usuną z powierzchni różne grzyby. Po tym czasie należy wyczyścić cegły i szczeliny znajdujące się pomiędzy nimi, a do tego przyda nam się myjka ciśnieniowa. Specjalne firmy korzystają z piaskowania niskociśnieniowego, które jest nie tylko skuteczne, ale i pozostawia piękny efekt.

A co zrobić z białym nalotem?

Być może na swoich cegłach lub płytkach klinkierowych zauważyłeś biały nalot. Nie jest to szron, a osady chlorków, siarczków i siarczanów. Powstają w wyniku krystalizacji związków mineralnych, które dostają się do zaprawy murarskiej lub bezpośrednio do cegieł. W przypadku takiego nalotu, należy najpierw ocenić, jaka jest to warstwa. Przy cienkiej można ją usunąć za pomocą gąbki lub suchej szczotki. Gdy okaże się, że osad trudniej zmyć, wtedy można użyć zwilżonej gąbki lub myjki ciśnieniowej.

Jeszcze innym sposobem na wyczyszczenie płytek klinkierowych jest zastosowanie octu. To bardzo naturalne i skuteczne rozwiązanie, ale należy także uważać. Aby nie doszło do odbarwienia, ocet warto rozcieńczyć z wodą. W tym przypadku nie potrzebujesz specjalnych środków.

Glony też da się usunąć

A co z glonami na elewacji? Taki zielony nalot na ścianach powstaje latami. Świadczy to o braku pielęgnacji o ściany domu. Aby usunąć glony czy mchy, które zagościły na elewacji trzeba zaopatrzyć się w środek do czyszczenia. Takie zabrudzenie pozbywa się etapami. Na samym początku należy umyć wstępnie ścianę myjką ciśnieniową i wodą. Później na całą ścianę stosujemy preparat grzybobójczy, który ma ją odkazić. Najlepiej jak zabezpieczymy dodatkowo powierzchnię, aby glony lub grzyby nie osiedliły się ponownie na zewnętrznej stronie budynku. Jeżeli chcemy się przed tym uchronić trzeba użyć farby z dodatkiem biocydów lub bezbarwnego impregnatu. Te produkty stworzą na elewacji warstwę ochronną, zmniejszając tym samym nasiąkliwość.

Zdjęcie główne: pixabay.com/cocoparisienne

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak prawidłowo przygotować kosztorys inwestorski – praktyczne wskazówki
/
Jak prawidłowo przygotować kosztorys inwestorski – praktyczne wskazówki
Zrozum, jak skutecznie tworzyć i zarządzać kosztorysami inwestorskimi dzięki naszym praktycznym poradom. Poznasz sekrety efektywnego planowania budżetu oraz kluczowe aspekty kosztorysowania.
Jak dobrać ciemne elementy wyposażenia do łazienki z uwzględnieniem systemu odprowadzania wody
/
Jak dobrać ciemne elementy wyposażenia do łazienki z uwzględnieniem systemu odprowadzania wody
Odkryj sekrety wyboru ciemnych elementów wyposażenia łazienki. Dowiedz się, jak harmonijnie je komponować z systemem odprowadzania wody, aby tworzyły spójny i funkcjonalny design.
Jak wybrać maty termoizolacyjne do ocieplenia poddasza?
/
Jak wybrać maty termoizolacyjne do ocieplenia poddasza?
Podpowiadamy, jak dokonać odpowiedniego wyboru mat termoizolacyjnych do ocieplenia poddasza. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, aby poprawić efektywność izolacji i oszczędzić na ogrzewaniu.